| Print speed black (ISO, A4) | Up to 20 ppm |
|---|---|
| First page out black (A4, ready) | As fast as 9.5 sec |
| Print quality black (best) | Up to 600 x 600 dpi |
| Paper handling input, standard | 150-sheet input tray |
| Paper handling output, standard | 100-sheet face-down bin |
| Media sizes supported |
A4 A5 B5-Japanese envelopes (ISO DL, C5, B5, Com #10, Monarch #7 3/4) 16K post cards (Standard #10, JIS single and double) |
| Media types | Paper (plain, LaserJet), envelopes, transparencies, labels, postcards |
| Scan resolution, optical | Up to 1200 dpi |
| Copy speed (black, normal quality, A4) | Up to 20 cpm |
| Copy resolution (black text) | Up to 300 x 300 dpi |
| Copy resolution (color text and graphics) | Up to 400 x 600 dpi |
| Mobile printing capability | Wireless Direct Printing |
| Network ready | Standard (built-in Ethernet, WiFi 802.11b/g/n) |
| Network capabilities | None |
| Wireless capability | No |
| Connectivity, standard |
1 Hi-Speed USB 2.0 1 Fast Ethernet 10/100Base-TX 1 WiFi 802.11b/g/n |
| Duty cycle (monthly, A4) | Up to 8000 pages |
| Recommended monthly page volume | 250 to 2000 |
| Print technology | Laser |
| Memory card compatibility | No |
| Duplex printing | Manual (driver support provided) |
| Finished output handling | Sheetfed |
| Display | 2-line LCD (text) |
| Compatible Operating Systems |
Windows 10 Windows 8 Windows Vista Windows Server Linux |
| Memory | 128 MB |
| Maximum Memory | 128 MB |
| Scanner type | Flatbed |
| Scan size, maximum | 216 x 297 mm |
| Duplex ADF scanning | No |
| Automatic document feeder capacity | None |
| Digital sending standard features |
Scan to E-mail by HP Software Scan to application by HP Software Scan to file by HP Software |
| Copy reduce / enlarge settings | 25 to 400% |
| Energy star certified | No |
| Energy savings feature technology |
HP Auto-On/Auto-Off Technology Instant-on Technology |
| Operating temperature range | 15 to 32.5ÂșC |
| Recommended operating humidity range | 30 to 70% RH |
| Dimensions (W x D x H) | 420 x 365 x 254 mm |
| Maximum dimensions (W x D x H) | 420 x 438 x 254 mm |
| Weight | 8.0 kg |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Next Business Day Exchange Support |