| Ports |
1 USB 3.0 2 USB 2.0 1 HDMI 1 RJ-45 1 headphone/microphone combo |
| Expansion slots | 1 multi-format SD media card reader |
| Network interface | Integrated 10/100 BASE-T Ethernet LAN |
| Operating system | Windows 8.1 64 |
| Weight | 2.23 kg |
| Memory | 4 GB 1600 MHz DDR3L SDRAM (1 x 4 GB) |
| Internal Storage | 500 GB 5400 rpm SATA |
| Optical drive | SuperMulti DVD burner |
| Processor | Intel® Core™ i3-4005U with Intel HD Graphics 4400 (1.7 GHz, 3 MB cache, 2 cores) |
| Processor family | Intel® Core™ i3 processor |
| Graphics (integrated) | Intel HD Graphics 4400 |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 37.8 x 25.9 x 2.53 cm |
| Battery type | 4-cell, 41 Wh Li-ion |
| Power supply type | 65 W EM AC power adapter |
| Camera | HP TrueVision HD Webcam (front-facing) with integrated digital microphone |
| Audio | Dual speakers |
| Security management |
Kensington MicroSaver lock slot Power-on password Accepts third-party security lock devices |
| Product color | Sparkling black |
| Ecolabels |
ENERGY STAR® qualified EPEAT® Silver |
| Software included | McAfee LiveSafe™ |
| Pre-installed software |
CyberLink PowerDVD Cyberlink Youcam CyberLink Media Suite Cyberlink Power2Go CyberLink PowerDirector CyberLink PhotoDirector Adobe® Shockwave® Player User Guide documentation Skype Evernote [2,3,4] |
| Manufacturer Warranty | 1-year limited parts and labour |