| Ports |
2 USB 3.0 1 USB 2.0 1 HDMI 1 RJ-45 1 headphone/microphone combo |
| Expansion slots | 1 multi-format SD media card reader |
| Network interface | Integrated 10/100 BASE-T Ethernet LAN |
| Operating system | Windows 8.1 64 |
| Weight | 2.2 kg |
| Memory | 4 GB DDR3L-1600 SDRAM (1 x 4 GB) |
| Internal Storage | 1 TB 5400 rpm SATA |
| Optical drive | SuperMulti DVD burner |
| Processor | Intel® Core™ i5-5200U with Intel HD Graphics 5500 (2.2 GHz, 3 MB cache, 2 cores) |
| Processor family | Intel® Core™ i5 processor |
| Graphics (integrated) | NVIDIA GeForce 940M (2 GB DDR3L dedicated) |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 38.45 x 26.11 x 2.52 cm |
| Battery type | 4-cell, 41 Wh Li-ion |
| Power supply type | 65 W EM AC power adapter |
| Camera | HP TrueVision HD Webcam (front-facing) with integrated digital microphone |
| Audio | B&O PLAY with 2 speakers |
| Product color | Blizzard white |
| Ecolabels |
ENERGY STAR® certified EPEAT® Silver registered |
| Software included | McAfee LiveSafe™ |
| Pre-installed software |
CyberLink PowerDVD CyberLink YouCam CyberLink Media Suite CyberLink PowerDirector CyberLink PhotoDirector CyberLink Power2Go Adobe® Shockwave® Player User Guide documentation iPass Skype Evernote Dropbox [2,3,4,5] |
| Manufacturer Warranty | 1-year limited parts and labour |