| Copy resolution (black text) | Up to 600 x 300 dpi |
|---|---|
| Paper handling output, optional | Not Applicable |
| Media sizes supported |
A4 B5 A6 DL envelope |
| Media sizes, custom | 89 x 127 to 215 x 279 mm |
| Media types | Plain paper, Photo paper, Brochure paper |
| Media weight, recommended | 75 g/m² |
| Scan resolution, optical | Up to 1200 dpi |
| Paper handling output, standard | 25-sheet output tray |
| Copy resolution (color text and graphics) | Up to 600 x 300 dpi |
| Print speed color (ISO) | Up to 5.5 ppm |
| Print speed black (ISO) | Up to 7.5 ppm |
| Print speed color (draft, 10x15 photo) | Up to 16 ppm |
| First page out black (A4, ready) | As fast as 15 sec |
| First page out color (A4, ready) | As fast as 18 sec |
| Print quality black (best) | Up to 1200 x 1200 rendered dpi |
| Print quality color (best) | Up to 4800 x 1200 optimized dpi color (when printing from a computer on selected HP photo papers and 1200 input dpi) |
| Paper handling input, standard | 60-sheet input tray |
| Paper handling input, optional | Not Applicable |
| Duplex printing | Manual (driver support provided) |
| Borderless printing | No |
| Print languages | HP PCL 3 GUI |
| Print technology | HP Thermal Inkjet |
| Scanner type | Flatbed |
| Scan file format | JPEG, TIFF, PDF, BMP, PNG |
| Scan size, maximum | 216 x 297 mm |
| Automatic document feeder capacity | Not Applicable |
| Digital sending standard features | No |
| Copies, maximum | Up to 9 copies |
| Power | Input voltage: 100 to 240 VAC (+/- 10%), 50/60 Hz (+/- 3 Hz). Input voltage: 200 to 240 VAC (+/- 10%), 50/60 Hz (+/- 3Hz) (China & India). Not dual voltage, power supply varies by part number with # Option code identifier. |
| Power consumption | 10 watts maximum, 10 watts (Active), 0.1 watts (Off), 1.9 watts (Standby), 0.9 watt (Sleep) |
| Energy savings feature technology | HP Auto-Off Technology |
| Energy star certified | No |
| Operating temperature range | 5 to 40ºC |
| Recommended operating humidity range | 20 to 80% RH |
| Dimensions (W x D x H) | 425 x 304 x 149 mm |
| Maximum dimensions (W x D x H) | 424.97 x 519.36 x 248.77 mm (with Input & Output Tray/Extension extended) |
| Weight | 3.42 kg |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited Warranty (Return to HP/Dealer - Unit Exchange) |
| Display | None |
| Print Cartridges/Bottle, Number | 2 (1 black, 1 Tri-color) |
| Network capabilities | None |
| Mobile printing capability | Mobile Print Capability not supported |
| Wireless capability | No |
| Connectivity, standard | 1 Hi-Speed USB 2.0 |
| Network ready | None |
| Minimum System Requirements | Windows 10, 8.1, 8, 7: 1 GHz 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor, 2 GB available hard disk space, CD-ROM/DVD drive or Internet connection, USB port, Microsoft® Internet Explorer. Windows Vista: 800 MHz 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor, 2 GB available hard disk space, CD-ROM/DVD drive or Internet connection, USB port, Internet Explorer 8. Windows XP SP3 or higher (32-bit only): any Intel® Pentium® II, Celeron® or 233 MHz compatible processor ,850 MB available hard disk space, CD-ROM/DVD drive or Internet connection, USB port, Internet Explorer 8. |
| Minimum System Requirements for Macintosh |
OS X v10.8 Mountain Lion, OS X v10.9 Mavericks, OS X v10.10 Yosemite 1 GB HD Internet USB |
| Compatible Operating Systems |
Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7 OS X v10.8 Mountain Lion, OS X v10.9 Mavericks, OS X v10.10 Yosemite |
| Memory | Integrated memory |
| Maximum Memory | Integrated memory |
| What's in the box | HP DeskJet Ink Advantage 2135 All-in-One Printer; HP 680 Black Ink Cartridge (~480 pages); HP 680 Tri-color Ink Cartridge (~150 pages); Software CD; Setup Poster; Power cord; USB cable |