| Copy resolution (color text and graphics) | Up to 600 x 300 dpi |
|---|---|
| Media sizes supported |
A4 B5 A6 DL envelope (Note: many other media sizes are supported. Anything from 3 x 5 to 8.5 x 14") |
| Media sizes, custom | 76 x 127 to 216 x 356 mm |
| Media types | Plain paper, Matte Brochure Papers, Glossy Brochure Papers, Photo papers, Envelopes, Other specialty inkjet papers |
| Media weight, recommended | 75 g/m² |
| Scan resolution, optical | Up to 1200 dpi |
| Copy resolution (black text) | Up to 600 x 300 dpi |
| Paper handling output, standard | 25-sheet output tray |
| Print speed color (ISO) | Up to 5.5 ppm |
| Print speed black (ISO) | Up to 7.5 ppm |
| First page out black (A4, ready) | As fast as 15 sec |
| First page out color (A4, ready) | As fast as 18 sec |
| Print quality black (best) | Up to 1200 x 1200 rendered dpi |
| Print quality color (best) | Up to 4800 x 1200 optimized dpi color (when printing from a computer and 1200 input dpi) |
| Paper handling input, standard | 60-sheet input tray |
| Duplex printing | Manual (driver support provided) |
| Borderless printing | Yes, up to 8.5 x 11 in (US letter), 210 x 297 mm (A4) |
| Print languages | HP PCL 3 GUI |
| Print technology | HP Thermal Inkjet |
| Scanner type | Flatbed |
| Scan file format | TIFF, JPEG, PNG, BMP, PDF |
| Scan size, maximum | 215.9 x 279.4 mm |
| Digital sending standard features | No |
| Copy reduce / enlarge settings | fit to page |
| Copies, maximum | Up to 9 copies |
| Power | World wide: Input voltage 100 to 240 VAC (+/- 10%), 50/60 Hz (+/- 3 Hz). High voltage: Input voltage 200 to 240 VAC (+/- 10%), 50/60 Hz (+/- 3Hz). Not dual voltage, power supply varies by part number with # Option code identifier. |
| Power consumption | 10 watts maximum, 0.07 watts (Off), 2.1 watts (Standby), 0.88 watt (Sleep) |
| Energy savings feature technology | HP Auto-Off Technology |
| Energy star certified | No |
| Operating temperature range | 5 to 40ºC |
| Recommended operating humidity range | 20 to 80% RH |
| Dimensions (W x D x H) | 438 x 310 x 158 mm |
| Maximum dimensions (W x D x H) | 438 x 553.5 x 256.6 mm |
| Weight | 4.17 kg |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited Warranty (Return to HP/Dealer - Unit Exchange) |
| Display | 7 segment + icon LCD |
| Print Cartridges/Bottle, Number | 2 (1 black, 1 Tri-color) |
| Network capabilities | Yes, via built-in wireless 802.11b/g/n |
| Mobile printing capability |
HP app Chrome OS Apple AirPrint™ Wi-Fi® Direct Printing |
| Wireless capability | Yes, built-in Wi-Fi 802.11b/g/n |
| Connectivity, standard | 1 Hi-Speed USB 2.0 |
| Network ready | Standard (built-in WiFi 802.11b/g/n) |
| Minimum System Requirements | Windows 10, 8.1, 8, 7: 32-bit or 64-bit, 2 GB available hard disk space, CD-ROM/DVD drive or Internet connection, USB port, Internet Explorer. Windows Vista: (32-bit only), 2 GB available hard disk space, CD-ROM/DVD drive or Internet connection, USB port, Internet Explorer 8. Windows XP SP3 or higher (32-bit only): any Intel Pentium II, Celeron or 233 MHz compatible processor, 850 MB available hard disk space, CD-ROM/DVD drive or Internet connection, USB port, Internet Explorer 8 |
| Minimum System Requirements for Macintosh |
Apple OS X Yosemite (v10.10) OS X Mavericks (v10.9), OS X Mountain Lion (v10.8) 1 GB HD Internet required USB |
| Compatible Operating Systems |
Windows 11 Windows 10 Windows 8 Windows 8.1 Windows 7 Windows Vista macOS X 10.8 Mountain Lion macOS X 10.9 Mavericks macOS X 10.10 Yosemite Chrome OS |
| Memory | Integrated |
| Maximum Memory | Integrated |
| Box manual | HP DeskJet Ink Advantage Ultra 4729 All-in-One Printer; HP 46 Black Ink Cartridge (~1500 pages); HP 46 Tri-color Ink Cartridge (~750 pages); Software CD; Setup Poster; Power Cord; USB cable |