| Ports |
2 USB 3.0 1 USB 2.0 1 HDMI 1 RJ-45 1 headphone/microphone combo |
| Expansion slots | 1 multi-format SD media card reader |
| Network interface | Integrated 10/100 BASE-T Ethernet LAN |
| Operating system | Windows 10 Home 64 |
| Memory | 8 GB DDR3L-1600 SDRAM (1 x 8 GB) |
| Internal Storage | 1 TB 5400 rpm SATA |
| Optical drive | SuperMulti DVD burner |
| Processor | Intel® Core™ i5-6200U with Intel® HD Graphics 520 (2.3 GHz, 3 MB cache, 2 cores) |
| Processor family | Intel® Core™ i5 processor |
| Graphics (integrated) | NVIDIA GeForce 940M (4 GB DDR3L dedicated) |
| Battery type | 4-cell, 41 Wh Li-ion |
| Power supply type | 65 W EM AC power adapter |
| Audio |
Dual speakers B&O PLAY |
| Security management |
Kensington MicroSaver lock slot Power-on password Accepts third-party security lock devices |
| Product color | Natural silver |
| Ecolabels |
ENERGY STAR® certified EPEAT® Silver registered |
| Software included | McAfee LiveSafe™ |
| Pre-installed software |
CyberLink YouCam CyberLink PowerDirector CyberLink PhotoDirector Adobe® Shockwave® Player CyberLink Power Media Player User Guide documentation iPass Evernote Dropbox [2,3,4] |
| Manufacturer Warranty | 1-year limited parts and labour |