| Faxing | Yes, color |
|---|---|
| Fax memory | Up to 99 pages |
| Fax Speed Dials, Maximum Number | Up to 99 numbers |
| Media types |
Plain paper Photo paper Brochure Paper |
| Media weight, recommended |
A4: 75 to 90 g/m² HP envelopes: 75 to 90 g/m² HP cards: up to 200 g/m² HP 10 x 15 cm photo paper: up to 250 g/m² |
| Media sizes, custom |
Simplex: 76.2 x 127 to 215 x 355 mm Duplex: 76.2 x 140 to 215 x 309 mm |
| Media sizes supported |
A4 A5 B5 DL C6 A6 |
| Borderless printing | Yes (up to 8.5 x 11 in, 216 x 297 mm) |
| Print technology | HP Thermal Inkjet |
| Print languages | HP PCL 3 GUI |
| Memory card compatibility | None |
| Duplex printing | Automatic (standard) |
| Scanner type | Flatbed, ADF |
| Scan file format | TIFF, JPEG, PNG, BMP, PDF, PDF Searchable, RTF, TXT |
| Scan size, maximum | 216 x 297 mm |
| Automatic document feeder capacity | Standard, 35 sheets |
| Scan resolution, optical | 1200 ppi |
| Digital sending standard features | Scan to file (PDF or JPG), Scan to email (PDF or JPG) and Everyday Scan (which is scan to PDF). |
| File Format Supported |
PDF BMP PNG TIF JPG |
| Copy resolution (black text) | 600 x 300 dpi |
| Copy resolution (color text and graphics) | 600 x 300 dpi |
| Copy reduce / enlarge settings | 25 to 400% |
| Copies, maximum | 50 |
| Fax Transmission Speed | 33.6 kbps |
| Fax Resolution Black (best) | Up to 300 x 300 dpi |
| Power | 100-240 Vac, 50/60 Hz 0.7 A |
| Power consumption | Up to 15 watts (Printing), up to 12 watts (copy), 3.45 watts (Ready), 0.65 watts (Sleep), 0.15 watts (Off) |
| Energy savings feature technology | HP Auto-Off Technology |
| Energy star certified | Yes |
| Operating temperature range | 5 to 40ºC |
| Recommended operating humidity range | 20% to 80% RH non-condensing |
| Minimum dimensions (W x D x H) | 445 x 369 x 190 mm |
| Maximum dimensions (W x D x H) | 445 x 564 x 198 mm |
| Weight | 6.55 kg |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited Warranty (Return to HP/Dealer - Unit Exchange) |
| Mobile printing capability |
HP ePrint Apple AirPrint™ Mopria™-certified Wireless Direct Printing |
| Network capabilities | Yes, via built-in wireless 802.11b/g/n |
| Wireless capability | Yes, built-in Wi-Fi 802.11b/g/n |
| Connectivity, standard |
1 Hi-Speed USB 2.0 1 WiFi 802.11n |
| Network ready | Standard (built-in WiFi 802.11b/g/n) |
| Print speed color (ISO) | Up to 6.8 ppm |
| Print speed black (ISO) | Up to 9.5 ppm |
| First page out black (A4, ready) | As fast as 18 sec |
| First page out color (A4, ready) | As fast as 20 sec |
| Print quality black (best) | Up to 1200 x 1200 rendered dpi (when printing from a computer) |
| Print quality color (best) | Up to 4800 x 1200 optimized dpi color (when printing from a computer on selected HP photo papers and 1200 input dpi) |
| Display | 5.5 cms (2.2) Hi-Res Mono LCD |
| Processor speed | 360 MHz |
| Number of print cartridges | 2 (1 black, 1 Tri-color ) |
| Minimum System Requirements | Windows 10, 8.1, 8, 7: 32-bit or 64-bit, 2 GB available hard disk space, CD-ROM/DVD drive or Internet connection, USB port, Internet Explorer. Windows Vista: 2 GB available hard disk space, CD-ROM/DVD drive or Internet connection, USB port, Internet Explorer 8. Windows XP SP3 or higher (32-bit only): any Intel Pentium II, Celeron or 233 MHz compatible processor, 850 MB available hard disk space, CD-ROM/DVD drive or Internet connection, USB port, Internet Explorer 8 |
| Minimum System Requirements for Macintosh |
Apple® OS X Yosemite (v10.10) OS X Mavericks (v10.9), OS X Mountain Lion (v10.8) 1 GB HD Internet required USB |
| Compatible Operating Systems |
Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP SP3 (32-bit) OS X v10.8 Mountain Lion, OS X v10.9 Mavericks, OS X v10.10 Yosemite |
| Memory | 64 MB DDR1 |
| Maximum Memory | 64 MB DDR1 Memory |
| Paper handling input, standard | 100-sheet input tray, 35-sheet automatic document feeder (ADF) |
| Paper handling output, standard | 25-sheet output tray |